’Czy PechaKucha to coś do jedzenia? …’
PechaKucha Nights to znakomita sposobność do spotkań z ciekawymi ludźmi, wymiany kontaktów oraz miłego spędzania czasu. Nic nie szkodzi przy okazji coś wypić i zjeść 🙂 🙂 .
Skąd się wzięła w Szczecinie?
Od dawna członkowie szczecińskich klubów mówców Toastmasters głowili się nad tym, jak namówić mieszkańców Szczecina do zabawy w publiczne przemawianie, co, jak świetnie poznali na własnej skórze, pomaga rozwijać umiejętności liderskie i komunikacyjne i budować z sukcesem poczucie swobody i pewności siebie. Gdy wprowadzili w życie pomysł PechaKucha Nights, czyli noce zwięzłych prezentacji – Pierwsza Noc z PechaKuchą odbyła się 3.10.2012 roku na starym nowym mieście – okazało się, że to dużo więcej niż okazja do sprawdzenia się przed publicznością …
O PechaKucha
Noc z PechaKuchą to wyjątkowa miejska przestrzeń publiczna, w której ludzie mogą swobodnie dzielić się swoimi dokonaniami, twórczością, inicjatywami. To wieczór dobrej zabawy, wymiany kontaktów i pasji opowiedzianych na 20 slajdach. To zdyscyplinowany Hyde Park, którego formułę zapożyczyliśmy z Japonii i stąd jego zagadkowa nazwa.
PechaKucha [pecza-kcza] jest japońskim słowem, które znaczy – 'pogawędka’. Znakomicie oddaje swobodny, sympatyczny i przyjazny nastrój spotkań PechaKucha Nights. Każdy ma swoją ciekawą historię, a PechaKucha Nights są po to, by móc ją opowiedzieć. Już setki miast na świecie mają swoje spotkania PechaKucha.
PechaKucha to również charakterystyczny format prezentacji 20×20 czyli 20 prostych statycznych slajdów zmieniających się automatycznie po 20 sekundach. Zwięzły format pozwala na zaprezentowanie wielu tematów w ciągu jednego spotkania i gwarantuje dynamiczny i ciekawie spędzony wieczór.
Dla kogo i o czym
Zapraszamy absolutnie wszystkich ludzi – podzielcie się tym, o czym, waszym zdaniem, powinien dowiedzieć się świat, nie ma ograniczeń wiekowych – najmłodsza uczestniczka, jak dotąd, miała 5 lat, gdy wygłaszała swoją PechaKuchę.
PechaKucha Nights to inicjatywa niekomercyjna, więc prezentacje są niekomercyjne.
Tematyka jest dowolna – opowiedz o tym, co jest ci bliskie: taniec, śpiew, domowe zwierzątka (co 10 kot ma swój profil lub fanpage na Facebooku), ciekawe projekty społeczne, zawodowe czy artystyczne, podróże, …
Dlaczego warto …
… korzystać z formatu:
PechaKucha jest lubiana ze względu na
- prostotę przekazu – zawiera głównie obrazy, nie kusi, żeby czytać tekst na slajdzie,
- tempo i dyscyplinę – nie ma czasu na przynudzanie.
… być gościem:
Podczas Nocy z PechaKuchą
- spędzisz czas mile i ciekawie – przyjazna atmosfera i różnorodna tematyka,
- zdobędziesz nową wiedzę – możesz zapoznać się lepiej po spotkaniu z tematami i sylwetką ulubionego prezentera poprzez naszą bazę internetową,
- spotkasz interesujących ludzi – znakomita sposobność do nawiązania kontaktów zawodowych i towarzyskich.
… być prezenterem
Masz świetną okazję, aby
- publicznie zaprezentować swoje dokonania, twórczość, pomysły,
- ćwiczyć wyrażanie swoich myśli w zwięzły i atrakcyjny sposób,
- wzbogacić swą reputację internetowej o doświadczenie PechaKucha i materiały w naszej bazie internetowej.
Jak to się zaczęło …
w 2003 roku w Tokio dwoje architektów, właściciele firmy KDa, Mark Dytham i Astrid Klein organizowali seminaria dla koleżanek i kolegów z branży, aby dzielić się swoimi pomysłami. Spotkania były tak popularne, że wkrótce musieli oni wprowadzić ograniczenia czasowe dla prezenterów.
Społeczność PKN
Format 20 slajdów po 20 sekund, czyli maks 6 minut 40 sekund przyjął się znakomicie. Wprowadzono też różnorodną tematykę wystąpień. Nowa formuła okazała się atrakcyjna, szybko opuściła granice Japonii, a pomysł wydarzeń PechaKucha Nights rozrósł się w międzynarodowy festiwal twórczości. Na oficjalnej stronie: pechakucha.com można się dowiedzieć ile miast aktualnie gości u siebie PKN. Wydarzenia te w poszczególnych miastach organizują grupy wolontariuszy. Nad tym czuwa główny organizator, z którym właściciele KDa podpisują tzw 'handshake agreement’ czyli umowę w dobrej wierze.
Pytani czy PechaKucha Nights to nowa sieć społecznościowa, twórcy PechaKucha odpowiadają: nie ma nic społecznego w tzw sieciach społecznościowych. Rusz swe boskie ciało sprzed komputera i dołącz do paczki prawdziwych ludzi podczas Nocy z PechaKuchą, ciesz się prawdziwą komunikacją międzyludzką i posłuchaj fajnych ludzi całkiem na żywo.